Header Ads

Ã?nizleme

Olağanüstü hâller herkeste olur mu?

Önizleme
Sual: Mucize, keramet gibi olağanüstü hâller sadece peygamberlerde ve evliyada mı meydana gelir, eğer gayrimüslimlerde de meydana geliyorsa bunlara ne denir?
Cevap: 
Allahü teâlâ her şeyi bir sebep altında yaratmaktadır. Bu sebeplere, iş yapabilecek tesir, kuvvet vermiştir. Bu kuvvetlere tabiat kuvvetleri, fizik, kimya ve biyoloji kanunları diyoruz. Bir iş yapmamız, bir şeyi elde etmemiz için bu işin sebeplerine yapışmamız lazımdır.

Mesela buğday elde etmek için tarlayı sürmek, ekmek, ekini biçmek lazımdır. İnsanların bütün hareketleri, işleri, Allahü teâlânın bu âdeti içinde meydana gelmektedir. Allahü teâlâ sevdiği insanlara iyilik, ikram olmak ve düşmanlarını aldatmak için, bunlara âdetini bozarak sebepsiz şeyler de yaratıyor.

Her insanda nefis vardır. Nefis Allah’ın düşmanıdır. Hep kötülük yapmak ister, İslamiyet’e uymak istemez. İslamiyet’e uyanların nefisleri temizlenir, düşmanlıkları kalmaz. Açlık çeken, sıkıntılı yaşayan gayrimüslimlerin nefisleri ise zayıflar, kötülük yapamaz. Bunun için evliyada ve papazlarda olağanüstü hâller meydana gelir.

Peygamberlerden, tam temiz oldukları için âdet-i ilahiye dışında ve kudret-i ilahiye içinde meydana gelen şeylere mucize denir. Peygamberlerin mucize göstermesi lazımdır.

Peygamberlerin ümmetlerinin evliyasında, nefislerinin kötülükleri kalmadığı için âdet dışı meydana gelen şeylere keramet denir. Evliyanın keramet göstermesi lazım değildir. Bunlar keramet göstermek istemez, Allahü teâlâdan utanırlar.

Ümmet arasında, veli olmayanlardan meydana gelen âdet dışı şeylere firaset denir.

Fasıklardan, günahı çok olanlardan meydana gelirse buna istidrac denir ki, derece derece kıymetini indirmek demektir.

Gayrimüslimlerden meydana gelirse buna sihir yani büyü denir.

***
Sual: Namaz içinde ve namaz dışında parmakları çıtırdatmanın mahzuru var mıdır?
Cevap: 
Camide, namaz için safa girerken, namaza dururken ve namaz içinde parmakları bükerek çıtırdatmak, iki elin parmaklarını birbiri arasına sokup çıtırdatmak mekruhtur. Namaza hazırlanmadan önce, zaruret olursa mekruh olmaz.

***
Sual: İş elbisesi ve pijama ile namaz kılmanın mahzuru olur mu?
Cevap: 
İş elbisesi, büyüklerin yanına çıkamayacak elbise ile, pis kokan elbise ve çorap ile namaz kılmak mekruhtur. Namaz kılacak kimsenin başka elbisesi yoksa mekruh olmaz. Ancak bu kimsenin parası varsa, alması lazımdır. Pijama gibi gecelikle namaz kılmak mekruh değildir.

Önizleme

Hiç yorum yok

Cevap istediğiniz sorularınız için dinimizislam2@gmail.com adresine mail gönderiniz. Teşekkürler.
DİNİMİZ ve İSLAM SİTESİ YÖNETİMİ

Blogger tarafından desteklenmektedir.