Header Ads

Ã?nizleme

Güvenilir arkadaş bulmak çok zor

Önizleme
Sual: Güvendiğim kimselerden çok çektim. Ortak iş yaptım, hile yaptılar. Verilen emanetlere hıyanet ettiler. Borçlarını ödemediler. İşe aldığım veya işe girmesine vesile olduğum insanlar, Allah rızası için canla başla çalışmıyor, kaytarıyorlar. İnsanlık öldü mü?
CEVAP
İnsanlık henüz ölmedi. İyi insanlar da vardır, ama azaldığı anlaşılıyor. Eskiden iyiler ve iyilikler çoktu. Âhir zamanda her şeyin kötüye gideceği bildirilmiştir. Bir hadis-i şerif:
(Âhir zamanda güvenilir arkadaş zor bulunur.) [İ. Adiy]

Tevbe edene güvenilmez mi?
Sual: Bizimle aynı düşüncede olan bir genç, bize muhalif olanların safına geçti. Şimdi onlardan da ayrılıp ayrı bir grup kurmuş. Hangi rüzgâra göre yön tâyin ettiğini bilemiyor, suizan da etmek istemiyoruz. Hiçbir şey olmamış gibi, yanımıza alsak, (Bizden yine başkalarına laf taşır) da diyemeyiz, ama (Mümin, bir delikten iki kere ısırılmaz) hadis-i şerifine aykırı iş mi yapmış oluruz?
CEVAP
(Yalnız Kur'an) diyerek hadisleri inkâr eden ve Kur'an'ı yanlış anlayıp sapıtan birine, TV’deki spiker, (On yıl önceki düşünceni bırakıp Ondokuzcu oldun. Değişken ve kaygan bir yapın var. On yıl sonra bu düşünceni bırakmayacağına garantin var mı?) demişti. (Yarın da bugünkü görüşünü tenkit eder) demek istemişti.

O arkadaşın samimi olup olmadığını, değişip değişmeyeceğini bilemeyiz. Bunun için onu dışlamak da doğru olmaz. (Müslümanım, Ehl-i sünnetim) diyene, (Sen değilsin) denmez. Yanlışları varsa, kitaptan yeri gösterilir. Kabul ederse eder, etmezse etmez. (Kendi düşene ağlanmaz) sözü meşhurdur.Önizleme

Hiç yorum yok

Cevap istediğiniz sorularınız için dinimizislam2@gmail.com adresine mail gönderiniz. Teşekkürler.
DİNİMİZ ve İSLAM SİTESİ YÖNETİMİ

Blogger tarafından desteklenmektedir.