Header Ads

Ã?nizleme

İstiğfar her derde devadır

Önizleme
Sual: Çeşitli dünyevi sıkıntılarımızdan kurtulmak için nasıl dua etmelidir?
Cevap: Allahü teâlânın âdeti şöyledir ki, her şeyi sebeple yaratır. Bir şeye kavuşmak için bu şeyin yaratılmasına sebep olan şeyi yapmak lazımdır. Her şeyin yaratılmasında müşterek olan manevi sebep, sadaka vermek, yetmiş kere (Estagfirullah min külli mâ kerihallah) duasını okumaktır. Bu iki manevi sebep, maddi sebepleri bulmaya da yardım eder. (Seadet-i Ebediyye s.652)

Kalbi temizlemek, dünyada ve âhırette saadete kavuşmak, dertlerden, belalardan, hastalıktan, düşman şerrinden, büyü ve cin çarpmasından kurtulmak, nimetlere kavuşmak için her Müslümanın her gün kalb ile tövbe etmesi ve bu tövbeyi söylemesi lazımdır. Bunu söylemeye istiğfar denir. Çok istiğfar okumalıdır. İslamiyet’e uyanın duaları muhakkak kabul olur. İstiğfarı ve bütün duaları, manasını düşünmeden, temiz kalb ile söylemezse, yalnız ağız ile söylerse hiç faydası olmaz. İstiğfarı ağız ile üç kere söyleyince temiz kalb ile de söylemeye başlar. Günah işlemekle kararmış olan kalbin söylemesi için, ağız ile çok söylemek lazımdır. Haram lokma yiyenin ve namaz kılmayanın kalbi simsiyah olur. (Hak Sözün Vesikaları s.125)

Hadis-i şerifte, (Kıyamette sayfasında çok istiğfar bulunanlara müjdeler olsun) buyuruldu. Muhammed Masum-i Farukî hazretleri, ikinci cildin 80. mektubunda, (Belalardan, sıkıntılardan kurtulmak için istiğfar okumak çok faydalıdır ve tecrübe edilmiştir. Ölümden başka her dertten kurtarır. Eceli gelenin de ağrısız, sıkıntısız ölümüne yardım eder. Her sıkıntıdan kurtaracağı ve rızkı arttıracağı hadis-i şerifte bildirildi) buyuruyor. İstiğfarı ve duaları abdestli okumak müstehaptır. (Seadet-i Ebediyye s.65, 110)

Her insana her iyiliği, her rahatlığı gönderen ve her derdi, sıkıntıyı gönderen Allah’tır. Nimet gelince şükretmeli, dert gelince istiğfar ve sabretmelidir. Dertler, nimetin kıymetinin anlaşılmasına sebep olur. İstiğfarın ve sabrın sevabı pek çoktur. Dünyadaki dertler, âhırette çok sevap verilmesine sebep olmaktadır. (Mektubat Tercümesi s.2)

Ahmed Namıki Cami hazretleri Miftah-ün-necat kitabında buyuruyor ki: Bir kimse tövbe ve istiğfar eder, şartlarını da yaparsa her geçtiği sokak ve her oturduğu yer iftihar eder. Ay, güneş ve yıldızlar, onun için dua eder. Kabri Cennet bahçesi olur. Tövbe kalb ile, istiğfar söylemekle olur. (Namaz Kitabı s.191)

İstiğfar etmek, (Estagfirullah min külli mâ kerihallah) veya kısaca (Estagfirullah) demektir. Bunun manası, (Yâ Rabbî! Beğenmediğin şeylerden birini yaptım ise beni affet! Yapmadıklarımı yapmaktan da koru!) demektir. (Herkese Lazım Olan İman s.259)

Önizleme

Hiç yorum yok

Cevap istediğiniz sorularınız için dinimizislam2@gmail.com adresine mail gönderiniz. Teşekkürler.
DİNİMİZ ve İSLAM SİTESİ YÖNETİMİ

Blogger tarafından desteklenmektedir.