Header Ads

Önizleme

Görünüşe aldanmak

Önizleme
Sual: (Kişinin namazı ve orucu sakın sizi aldatmasın! Onun parayla olan münasebetine bakın!) mealindeki hadisin açıklaması nasıldır? Sanki namaz kılanlar da yanlış iş yapabilir anlamı çıkmıyor mu?
CEVAP
Namaz doğru kılınsa da, yanlış kılınsa da görünüşte aynıdır. Oruç da öyledir. Peygamber efendimiz, görünüşe aldanmamak gerektiğini bildiriyor. İhlassız kılıyorsa elbette ondan kötülük beklenir. Ama doğru kılıyorsa, ondan kötülük beklenmez. Çünkü Kur'an-ı kerimde, doğru kılınan namazın, bütün kötülükleri muhakkak önlediği bildiriliyor. Doğru namaz kılan, kimseyi aldatmaz. Aldatabiliyorsa, namazı doğru kılmadığının alametidir. Onun için, bir kişinin namazı doğru kılıp kılmadığını bilemeyiz. Her namaz kılanı kusursuz kabul etmek, yanlışlığa sebep olur. Bunun için o kişinin alışverişine, paraya olan zaafına, para için göstereceği tepkiye bakmak gerekir. Alışverişte hile yapıyorsa, üç beş kuruş veya daha büyük meblağ için bizi satabiliyorsa, namazı doğru kılmadığını gösterir. Özellikle paraya olan ilgisi, kişinin iç yüzünü, nasıl biri olduğunu meydana çıkarır.

Özür dileme secdesi
Sual: Namazda yanılıp yanlış yapınca, bir özür dileme secdesi yapılıyor. Acaba kasten bir vacibi terk etsek, yine o secdeyle namazı kurtarabilir miyiz?
CEVAP
Özür dileme secdesinin adı secde-i sehvdir. Yanılma secdesi demektir. Unutarak vacibin terk ve tehirinde yapılır. Mesela zamm-ı sûre okumayı unutan, secde-i sehv yaparsa unutması affedilmiş olur. Kasten terk ederse, Hanefî mezhebinde yanılma secdesi kurtarmaz. O namazı yeniden kılması vacib olur. Şâfiî'de ise kasten yapılan işlerde de secde-i sehv yapılır.

Zehirdir
Rabbi anmaktan başka, güzel olan ne varsa,
Hepsi cana zehirdir, hattâ şeker de olsa.

Şâfiî'de kolonya
Sual: Şâfiî mezhebi hakkında çeşitli kitaplar yazan bir hoca, (Şâfiî'de kolonya kullanmak, alıp satmak caiz değildir, çünkü alkol necistir) diyor. O zaman içinde alkol bulunan tentürdiyot gibi ilaçları da kullanmak caiz olmuyor mu? Bu hususta Hanefî mezhebini taklit etmek mi gerekiyor?
CEVAP
O hoca bazı konuları eksik ve yanlış yazıyor. Hele Hanefî mezhebi hakkında çok yanlışları vardır. Mezhep taklidine lüzum kalmadan tentürdiyot gibi alkollü sıvıları kullanmak Şâfiî mezhebinde de caizdir.

Şâfiî mezhebinde, necis sıvıların, ilaç ve ıtriyat ıslahı için kullanılan miktarlarının affedildikleri, El-fıkh-ü alel-mezahib-il-erbea’da ve Molla Halil Si’ridî’nin El-Ma’füvât kitabının Süleyman bin Abdullah şerhinin 1368 [m. 1949] Kamışlı baskısında yazılıdır. (S. Ebediyye)

Danışmak
Salihlere danışan, doğru olanı bulur,
Kerimlerle olan iş, elbette kolay olur.

Önizleme

Hiç yorum yok

Cevap istediğiniz sorularınız için dinimizislam2@gmail.com adresine mail gönderiniz. Teşekkürler.
DİNİMİZ ve İSLAM SİTESİ YÖNETİMİ

Blogger tarafından desteklenmektedir.