Header Ads

Ã?nizleme

Ayakta bevletmek hakkında merak edilenler

Önizleme
Sual: Bir hadis-i şerifte, Peygamber efendimizin bir kere ayakta bevlettiği bildiriliyor. Âişe validemiz ise, (Resulullah'ın ayakta bevlettiğini hiç görmedim, ayakta bevlettiğini söyleyene inanmayın!) buyuruyor. Bu bir çelişkidir diyerek, bazı zındıklar hadis-i şeriflere saldırıyorlar. Bunun açıklaması nasıldır?
CEVAP
Burada bir tenakuz [çelişki] yoktur. Resulullah efendimizin bir defa ihtiyaçtan dolayı ayakta bevletmesi [idrar yapması] Âişe validemizin sözüne aykırı değildir. Zaten hadis-i şerifte evde değil, bir çöplükte ayakta bevlettiği bildiriliyor. Âişe validemizin bundan haberi olmaması normaldir. Belki de o zaman daha evlenmemişlerdi. (Ben ömrümde Resulullah'ın ayakta bevlettiğini duymadım, görmedim) demesinde bir yanlışlık yoktur.

Biz hadis-i şeriflere göre amel edemeyiz. Mezhebimiz, o hadis-i şeriflerden nasıl hüküm çıkarmışsa öyle hareket ederiz. Âlimlerimizin bazıları, (Ayakta bevletmeyin!) hadis-i şerifine uygun olarak ayakta bevletmeye mekruh demişler, bazıları da, ayakta bevletmeye ruhsat vermişlerdir. Eğer bir özür varsa, ayakta bevletmenin mekruh olmadığını bildirmişlerdir. (Hindiyye, İslam Ahlakı)

Oturup bevletme imkânı yoksa yahut idrar sıçratma tehlikesi varsa ayakta bevletmek mekruh olmaz. Bazı yerlerde alaturka tuvalet bulunmuyor, hepsi alafrangadır. Pissoir [Pisuar] denilen idrar yapma yerlerinden başka yerler yok. İhtiyaç hâlinde, sıçratmamaya dikkat ederek, böyle yerlerde ayakta bevletmek mekruh olmaz.

Sözüm çoktur
Yeterince bildirdim, fazla şey sorma bana!
Belki de incinirsin, yoksa sözüm çok sana.

Sütkardeşlik için
Sual: Hanefî'de sütkardeşlik için en az ne kadar süt emmek gerekir? Kadın sütü, biberonla, kaşıkla veya inek sütüne karıştırılıp bebeğe verilse yahut bebek, sütle pişmiş yemekten yese, sütkardeşlik gerçekleşmiş olur mu?
CEVAP
İki buçuk yaşından küçük çocuk, bir damla süt emse, sütkardeşlik olur. Hattâ kadın sütü, bebeğin burnuna damlatılırsa veya kaşıkla, biberonla verilse de sütkardeşlik olur. Biberonda inek sütü varsa, inek sütü kadının sütünden azsa yine sütkardeşlik olur.

Kadın sütüyle pişmiş yemeği yemekle, sütkardeşlik olmaz. Süt pişmemişse ve yarıdan çoksa, sütkardeşlik olur.

Ölünün sütü
Sual: Bir çocuk, ölmüş kadının sütünü emse, o kadının çocuklarıyla sütkardeş olur mu?
CEVAP
Evet, olur.

Mevlâ’nın yardımı
Mevlâ yardım ederse, herkes sana yol verir,
Yoktan sebep yaratır, ihsan eder, bol verir.

Önizleme

Hiç yorum yok

Cevap istediğiniz sorularınız için dinimizislam2@gmail.com adresine mail gönderiniz. Teşekkürler.
DİNİMİZ ve İSLAM SİTESİ YÖNETİMİ

Blogger tarafından desteklenmektedir.