Header Ads

Ã?nizleme

Günahı güzel görmek

Önizleme
Sual: Hep akılla konuşan, nakle önem vermeyen bir zamane hocası, (İnsan güzel görmese bir günahı işler mi? Herkes işlediği günahı beğenir, ondan zevk alır ve güzel görür. Şu hâlde inkâr etmediği sürece, severek, güzel görerek, beğenerek de olsa, en büyük günahı işlemek küfür olmaz) diyor. İbadete önem vermemek gibi, günahı güzel görmek de küfür değil midir?
CEVAP
Elbette, farza önem vermemek küfür olduğu gibi, haramı güzel görmek de küfürdür. Din kitaplarında buyuruluyor ki:

Kur’an-ı kerim okurken kelimeyi bozacak şekilde tegannî etmek haramdır. Böyle tegannî edene, ne güzel okudun demekte küfür korkusu vardır. (Dürr-ül-muhtar 5/270)

İbni Âbidin hazretleri, burayı şerh ederken, (Tegannî eden hâfıza, “Ne güzel okudun!” diyen kâfir olur. Çünkü dört mezhepte de haram olan bir şeye, güzel diyen kâfir olur) buyuruyor. Çünkü harama güzel denmekle, Allah’ın çirkin, kötü olarak bildirdiği haramlar beğenilmiş, Allahü teâlâ yalanlanmış oluyor.

Dürr-ül-müntekâ kitabında buyuruluyor ki:
Kur’ân-ı kerimi ve ezanı tegannî ile okumak ve dinlemek haramdır. Burhâneddîn-i Mergınânî “rahmetullahi teâlâ aleyh” buyurdu ki: Kur’ân-ı kerimi tegannî ile okuyan hâfıza, “Ne güzel okudun!” diyenin îmânı gider. Kuhistânî hazretleri de, böyle yazmaktadır. (S. Ebediyye)
İmam-ı Rabbânî hazretleri buyuruyor ki:

İmamı Mâtürîdî, (Tegannî ile okuyan hâfıza, “Kur’ân-ı kerimi ne güzel okudun!” diyen kimse, kâfir olur) buyuruyor. Kadı Zahîreddîn-i Hârezmî de, (Tegannî dinleyen veya başka bir haram işi gören kimse, bunlara, “Ne güzel!” dese, imanı gider. Çünkü Allahü teâlânın emrine önem vermemiş olur. İslamiyet’e kıymet vermeyenin kâfir olacağını bütün müctehidler sözbirliği ile bildirmiştir) buyurmuştur. (M. 266)

Haramı beğenmek, (İyidir, güzeldir) demek küfürdür. (İçki içmek, zina etmek, gıybet etmek, müzik dinlemek iyidir, güzeldir) demek küfür olur. (Nefsimin hoşuna gidiyor) denebilir. Çünkü haramların çoğu, kâfir olan nefsimize tatlı gelir, hoşuna gider. Nefsimizin hoşuna gitmesi ayrı şeydir. O bizim elimizde değildir. Nefsin hoşuna giden harama, (Güzeldir, iyidir) demek küfür olur. Vesikalarını yukarıda bildirdik. Zamane hocalarına değil, muteber kitaplara itibar etmelidir.

Hiç yorum yok

Cevap istediğiniz sorularınız için dinimizislam2@gmail.com adresine mail gönderiniz. Teşekkürler.
DİNİMİZ ve İSLAM SİTESİ YÖNETİMİ

Blogger tarafından desteklenmektedir.