Header Ads

Ã?nizleme

Teravih namazı kaç rekattir?

Önizleme
Sual: Teravih namazı kaç rekâttır? Cemaatle kılmak gerekir mi?
CEVAP
Peygamber efendimiz, 3-4 gün teravihi cemaatle kıldırdı, daha sonra evden çıkmadı. Sebebi sorulunca, (Teravih namazının size farz olacağından korktuğum için, evden çıkmadım) buyurdu. (Buhârî)

Teravihin 20 rekât oluşu ve cemaatle kılınması hadis-i şerifle bildirilmiştir. Sünnet olduğu icma ile sabittir.

Teravihin cemaatle kılınması, sünnet-i kifâyedir. Yani bir mahallede cemaatle kılınınca, diğerleri evde kılsa da, sünnet ifa edilmiş olur.

Kadınların, beş vakit namaz için veya cuma, teravih ve bayram namazları için, camiye gitmeleri caiz değildir. (Redd-ül-muhtar)

Teravih namazı iki veya dört rekâtta bir selam verilerek kılınır, fakat iki rekâtta bir selam vermek daha iyidir. Teravih namazını on rekâtta bir selam vererek iki selamla bitirmek mekruhtur. Şâfiî’de ise hiç sahih olmaz. Teravih, vitirden önce kılınır. Vitirden sonra da kılmak caizdir. Ta’dil-i erkân, Hanefî’de vacib, Şâfiî’de ise farzdır. Bunun için ta’dil-i erkâna riayet etmeli, teravihi hızlı kılmamalı.

Kitap okuma sohbeti
Sual: Kitap okuma sohbetinde yalnız kitap mı okumalı, yoksa sohbeti yapan, başka konulara da girmeli mi?
CEVAP
Sohbetten maksat, birkaç kişi toplanıp muteber bir kitap okumaktır. Sohbetlerde sadece kitap okumalı, kendinden bir şey ilave etmemeli. Başka kitaplardaki bilgileri veya başka duyduğu şeyleri orada söylememeli. Birinin konuşup ötekilerin dinlediği sohbeti büyüklerimiz uygun bulmuyor. Emir olarak seçilen kişi, orada şeyh gibi davranmamalı. Herkes aynı seviyede olmalı. Konuşmak gerekiyorsa herkes konuşabilmeli, isteyen soru sorabilmeli. Bilinmeyen sorular olursa, not alıp ilgili yere sormalı.

Bu işe icazet verilen büyük zatların halifelerinin bile, şeyhlik yapmalarına izin verilmemiştir. İmam-ı Rabbânî hazretleri buyuruyor ki: Bazı talebelerimize, sohbet izni vermekten maksadımız, imanın gevşediği, çok kimselerin yoldan çıktığı, din bilgilerinin unutulduğu, bu fırtınalı zamanda, Müslüman evlatlarına Allah yolunu göstermesi, kendilerinin de, talebelerle uğraşırken, onlarla birlikte, ilerlemesi içindir. Bu inceliği iyi anlamalı ve ömürde geri kalan birkaç günlük fırsatta, çalışarak, talebe ile birlikte, nimete kavuşmalı. Yoksa bu izni, büyüklük ve olgunluk alameti sanıp, şeyh gibi davranarak maksattan mahrum kalmamalıdır.

Hiç yorum yok

Cevap istediğiniz sorularınız için dinimizislam2@gmail.com adresine mail gönderiniz. Teşekkürler.
DİNİMİZ ve İSLAM SİTESİ YÖNETİMİ

Blogger tarafından desteklenmektedir.