Header Ads

Ã?nizleme

Geçim ehli olmalı

Önizleme
Sual: (Bir Müslüman, hanımıyla iyi geçinir, onu üzmez) deniyor. Hanımı dine aykırı iş yapsa da mı ona bir şey demez?
CEVAP
Dinimizin emrine uymaya çalışan, büyük zatları sevip onlara tâbi olan sâlih Müslüman, hanımına her işte yardımcı olmalıdır. Kimya-i Saadet kitabında deniyor ki:

Resulullah “sallallahü aleyhi ve sellem”, hayvanın yiyeceğini içeceğini verirdi. Evini süpürür, koyunun sütünü sağardı. Ayakkabısının söküğünü diker, çamaşırını yamardı. Hizmetçisine yardım eder, pazardan alışveriş yapar, bir torba içinde eve getirirdi. Kim davet etse oraya giderdi. Güzel huylu olup, iyilik etmeyi severdi. Herkesle iyi geçinir, güler yüzlü, tatlı sözlü idi. Nazikti, cömertti. Fakat israf etmez, kimseden bir şey beklemezdi. Herkese acırdı. Saadet, huzur isteyen, Onun gibi olmalıdır. (S. Ebediyye)

Dine aykırı işlerde hanımına tâbi olana kılıbık denir. Mesela hanımı, kızını uygunsuz yerlere tahsile gönderse, (Ben karışmam, günahı hanımadır) demek dinimize aykırıdır. Yine S. Ebediyye’de deniyor ki:

Ana babanın, dinimizi öğretmek ve terbiye etmek için çocuklarını zorlaması lazımdır. Kadın çocuklarının dinimizi öğrenmesine, dine uygun giyinmesine, ahlâkına önem vermezse, kötü yetiştirirse, erkeğin, (Ben razı değilim, günahı senin olsun!) demesi, kendisini kurtarmaz. Kötülüğe mâni olması lazımdır.

Hadis-i şerifte, (Çok Müslüman evladı, babaları yüzünden Veyl ismindeki Cehenneme gideceklerdir. Çünkü bunların babaları, evlatlarına Müslümanlığı ve Kur’an-ı kerimi öğretmediler. Ben böyle babalardan uzağım. Onlar da, benden uzaktır. Çocuklarına dinlerini öğretmeyenler, Cehenneme gideceklerdir) buyuruldu. Çocukların yapacakları günahlar ana, baba ve hocalarına da yazılır. O hâlde hanımım istiyor diye günaha razı olmamalıdır.

Hiç yorum yok

Cevap istediğiniz sorularınız için dinimizislam2@gmail.com adresine mail gönderiniz. Teşekkürler.
DİNİMİZ ve İSLAM SİTESİ YÖNETİMİ

Blogger tarafından desteklenmektedir.