Header Ads

Ã?nizleme

Emri geciktirmek

Önizleme
Sual: (Namazını, vakti girince hemen kılandan, Allahü teâlâ razı olur. Vaktinin sonunda kılanı da affeder) hadisindeki müjdeye kavuşmak yani affa uğramak için namazları hep vakitlerinin sonunda kılmam uygun değil mi?
CEVAP
Hayır, mazeretsiz geciktirmek uygun değildir. Yatsıyı gece yarısından sonraya bırakmak, akşamı yıldızlar görününceye kadar geciktirmek ve ikindiyi de mekruh vakte bırakmak tahrimen mekruhtur. Tahrimen mekruh, harama yakındır, namazların sevablarını yok eder.

Allahü teâlâ, (Namazlarını vakti girince kılanlardan razı olurum) buyuruyor. Yani vakti girince, hemen kılınmasını emrediyor. (Sonunda kılanın affolması) demek, (Namaz borcundan kurtulursa da, vaat edilen büyük sevabların çoğuna kavuşamaz) demektir.

Bu hadis-i şerifte bildirilen, afla rıza başkadır. Kusuru olan affedilir. Rıza ise, affa gerek kalmadan memnun olmak demektir. Bizim maksadımız, Allahü teâlânın rızasını kazanmak olmalıdır. Herhangi bir şekilde günahları affolup Allahü teâlânın rızasına kavuşan da kurtulur.

Saygı duyduğumuz bir büyüğümüz, bizi çağırsa, hemen gitsek mi uygun olur, yoksa sağda solda oyalanıp ondan sonra mı gitsek uygun olur? Elbette emri hemen yerine getirmek daha uygundur. Allahü teâlânın (Namaz kılın) emrini geciktirmemeli, ilk fırsatta kılmalı. Büyüklerimiz, (Namaza mâni olan işte hayır yoktur) buyuruyorlar. Hiçbir işimiz namaza mâni olmamalıdır.

Gayrimüslime sadaka vermek
Sual: Gayrimüslimlere zekât verilmediği gibi, sadaka da vermek caiz değil mi?
CEVAP
Evet, Bahr kitabında, caiz olmadığı bildirilmektedir. (İslâm Ahlakı)

Ancak Müslümanların, iyiliksever ve cömert kimseler olduğunu göstermek ve İslamiyet’i tanıtmak, emri maruf yapmak niyetiyle onlara sadaka verilebilir ve iyilik edilebilir.

Hiç yorum yok

Cevap istediğiniz sorularınız için dinimizislam2@gmail.com adresine mail gönderiniz. Teşekkürler.
DİNİMİZ ve İSLAM SİTESİ YÖNETİMİ

Blogger tarafından desteklenmektedir.