Header Ads

Ã?nizleme

Teknik çağda

Önizleme
[HK-logo+(793+x+164)+(50+x+34).jpg]Sual: Teknik çağda, Güneşin ve Ayın doğuş batış saatleri saniyesine kadar hesaplanabildiğine göre, namaz vakitleri niye kesin olarak hesaplanamıyor da temkin konuyor?
CEVAP
Ayın ve Güneşin doğuşu da, batışı da yüksekliğe göre değişir. Üsküdar’da Güneş battığı halde, Çamlıca tepesinde batmamış olur. Doğuşunda da böyledir. Yüksek yerlere erken doğar, geç batar. Koca İstanbul’a tek rakam verebilmek için, en yüksek yerler esas alınır. Güneşin doğuşunda da, batışında da, az da olsa bir temkin olur.

Namaz vakitleri, Güneşin doğuşu ve batışı gibi net çizgiyle ayrılmış değildir. Ümmete rahmet olması için esneklik bırakılmıştır.

Sabah namazının giriş vakti, farklı ictihadlarla bildirilmiştir. Bunun için imsak vakti için temkin vakti konmuştur. Güneşin doğmasına şu kadar saat kala namaz başlar diye kesin bir şey bildirilmemiştir. Onun için kesin bir rakam söylenemez. Yaklaşık olarak söylenir.

Öğleyin zeval vakti Güneş tam tepedeyken namaz kılınmaz diye bildirilmiş. Güneş tam tepeye beş dakika kala veya beş dakika geçinceye kadar namaz kılınmaz diye kesin bir rakam verilmemiştir. Bunun için Güneşin tepede olmasına on dakika kala ve tepede olmasını on dakika geçe, temkin vakti konmuştur.

İkindi vakti için de kesin bir rakam söylenmemiş, farklı ictihadlarda bulunulmuştur.

Yatsının vakti de ikindi gibidir. Akşam namazından şu kadar saat sonra kılınır denmemiş ve mecburen temkin vakti konmuştur. Teknik çağda da olsa kesin bir rakam söylenemez. Temkinli olarak söylenince ihtiyatlı olarak halledilmiş olur.

Hiç yorum yok

Cevap istediğiniz sorularınız için dinimizislam2@gmail.com adresine mail gönderiniz. Teşekkürler.
DİNİMİZ ve İSLAM SİTESİ YÖNETİMİ

Blogger tarafından desteklenmektedir.