Header Ads

Ã?nizleme

Ders, Çingeneden...

Önizleme
Muammer Erkul/ 
Türkiye Gazetesi
İki Çingene, hiçbir kitabın öğretemeyeceği iki büyük ders verdi bana, unutmam mümkün değil. (Çingeneler için kullanılan “Roman” lafı yakın zamanda çıktı.)
Yirmi seneyi geçti. Marmaris’e konmuş kafile reisinin karısı falcı kadın; kumlardaki çıplaklara, üstsüzlere doğru elini uzatarak: “Ben mi Çingeneyim yoksa onlar mı” demişti. Susup kalmıştım!

*
İkinci ders ise klarnet sanatçısı Romen’in dilinden:
“Düğünlerde çalıp, âlemlerde sarhoş eğlendirdik ama bir yandan da hep horlandık bugüne kadar. Çingene dediler, çalgıcı dediler, zurnacı dediler. Hâlbuki bir klarnetçi, ömrünün bütün nefeslerinin en azından yarısını o delikten üflemiş olmalı ki, ona sanatçı densin!.. Yine de iki şişe şarap ve üç beş kuruşa günlerce, sabahlara kadar üfler dururdu bizim komşularımız...

Artık düğün dernek koşturmuyor bizim şoparlar; Romenler artık; “kızancığım zurnacı olsun da bari karıncığı doysun” hayaliyle yaşamıyor. Artık moda değişti, para başka tarafta. İnsanların “Çingene Mahallesi” diye aşağıladığı sokaklardan çıkan kızanlarımız ney kurslarına gidiyor her sabah ve gece yarılarına kadar üflenen neylerin nağmeleri yükseliyor sokaklarımızdan... Artık cümbüş, darbuka, klarnet yok; tambur, kudüm ve ney var...

Yaz aylarına gelen üç beş aylık düğün dernek döneminde kazandığımız cukkadan daha fazlasını, bir aylık ramazanda cebe indiriyoruz çünkü!..
*
Eskiden camilerin sokağından bile geçemezdik elimizde çalgı varsa. Şimdiyse cami kapılarında çalıp söylüyoruz. Düne kadar, en azından ramazanlarda bizi susturmaya çalışanlar; artık özellikle de ramazanlarda bizleri paraya boğuyor!..

Bu elbette bizim işimize geliyor, ama şunu anlayamıyorum kendi adıma:


Müslümanlık değişmeyeceğine göre, ne oldu son yıllarda bu Müslümanlara?”

Hiç yorum yok

Cevap istediğiniz sorularınız için dinimizislam2@gmail.com adresine mail gönderiniz. Teşekkürler.
DİNİMİZ ve İSLAM SİTESİ YÖNETİMİ

Blogger tarafından desteklenmektedir.